Kuris laidas geresnis - varinių ir aliumininių laidų palyginimas

Planuojant elektros instaliacijos darbus name ar bute gali kilti klausimas, kas geriau: variniai ar aliumininiai laidai?

Šiame straipsnyje išsiaiškinsime, kokią medžiagą reikėtų naudoti tiesiant laidus elektros kabelio gyvenamosiose patalpose ir apsvarstyti varinių ir aliumininių laidininkų privalumus ir trūkumus.

Kuris laidas geresnis - palyginkite varinius ir aliumininius laidusKuris laidas geresnis - vario ir aliuminio laidų palyginimas

Aliuminio ir vario kabelių techninių savybių palyginimas

Kad suprastumėte vario ir aliuminio skirtumus, reikia atsižvelgti į jų specifikacijas ir jas palyginti.

Laidininkų savybės

Pagrindinės laidininko medžiagos elektrinės savybės yra jos savitoji elektrinė varža, šiluminis laidumas ir temperatūrinis varžos koeficientas. Mechaninės savybės apima svorį, stiprumą, pailgėjimą iki plyšimo ir tarnavimo laiką įprastomis eksploatavimo sąlygomis.

Elektrinė varža

Elektrinė varža - tai medžiagos gebėjimas priešintis elektros srovei, kai ji teka laidininku. Varža apskaičiuojama pagal formulę

Ρ = r⋅S/l,

čia l - laidininko ilgis, S - skerspjūvio plotas, o r - varža.

Palyginimui:

Laidininko medžiagaElektrinė varža, Ohm-mm²/m
Vario0,0175
Aliuminis0,0300

Kaip matyti iš šios lentelės, vario varža yra mažesnė, todėl jis mažiau įkaista ir geriau praleidžia elektrą.

Šilumos laidumas

Šilumos laidumas - tai laidininko savybė, rodanti, kiek šilumos pereina per medžiagos sluoksnį per laiko vienetą. Apskaičiuoti elektros kabelis Ši savybė yra labai svarbi, nes nuo jos priklauso saugus elektros instaliacijos veikimas. Kuo didesnis medžiagos šilumos laidumas, tuo mažiau ji įkaista ir tuo geriau išsklaido perteklinę šilumą.

Palyginimui:

Laidininko medžiagaŠilumos laidumas, W/(m-K)
Vario401
Aliuminis202—236

Temperatūrinis varžos koeficientas

Šildant įvairias medžiagas, keičiasi jų elektrinis laidumas. Šį pokytį rodanti charakteristika vadinama varžos temperatūriniu koeficientu (ATSPARUMO KOEFICIENTAS). Ši vertė nustatoma specialiu TKC matuokliu ir imama vidutinė šio koeficiento vertė.

Atkreipkite dėmesį! Temperatūrinis varžos koeficientas - yra santykinio varžos pokyčio ir temperatūros pokyčio santykis. Jis vadinamas α.

Palyginimui:

Laidininko medžiagaTemperatūrinis varžos koeficientas, 10-3/K
Vario4,0
Aliuminis4,3

Kuo mažesnis temperatūrinis varžos koeficientas, tuo didesnis laidininko stabilumas.

Laidininko svoris ir elektrinis laidumas

Varis yra daug sunkesnis už aliuminį. Jo tankis yra 8900 kg/m³, o aliuminio tankis - 2700 kg/m³. Tai reiškia, kad varinis laidininkas bus 3,4 karto sunkesnis už panašaus dydžio aliumininį laidą.

Svarbu suprasti, kad vario elektrinis laidumas yra daugiau kaip 50 % didesnis nei aliuminio, todėl, kad aliuminio laidininkas praleistų tą pačią srovę, jis turi būti 50 % didesnis nei vario laidininkas.

Todėl efektyviau naudoti varinį laidininką nei aliumininį kabelį.

Kuris laidas geresnis - palyginkite varinius ir aliumininius laidus

Pailgėjimas iki plyšimo ir stiprumas

Elektros kabeliai gali veikti skirtingais režimais ir darbo sąlygomis, todėl renkantis laidininką labai svarbu atsižvelgti į jo atsparumą mechaniniam poveikiui. Tempiamasis stipris - tai charakteristika, kurią nustatant atsižvelgiama į medžiagos stiprumą ir atsparumą trūkimo apkrovai.

Palyginimui:

Laidininko medžiagaTempimo stipris, kg/m²
Vario27 – 44,9
Aliuminis8 – 25

Iš lentelės analizės matyti, kad varis pasižymi dideliu atsparumu mechaniniam poveikiui ir pagal šią savybę gerokai lenkia aliuminį.

Tarnavimo laikas

Elektros laidų tarnavimo laikas priklauso nuo eksploatavimo sąlygų ir aplinkos. Visuotinai pripažįstama, kad aliuminio kabelio tarnavimo laikas įprastomis eksploatavimo sąlygomis yra 20-30 metų. Kita vertus, variniai laidai yra ilgaamžiškesni ir gali tarnauti iki 50 metų.

Vario ir aliuminio laidų palyginimas - kuris laidas geriausias

Kokią elektros instaliacijos medžiagą reikėtų pasirinkti butui

Sovietmečiu gyvenamuosiuose pastatuose buvo įprasta naudoti aliuminio laidus. Taip nutiko dėl to, kad gyvenamieji pastatai dėl mažos galios ir nedidelio elektros prietaisų skaičiaus neapkrauna elektros tinklo. Tobulėjant technologijoms ir atsiradus daugybei galingų buityje naudojamų elektros prietaisų, labai padidėjo elektros kabelio kokybės ir medžiagų reikalavimai. Šiuolaikiniame pasaulyje aliumininiai kabeliai beveik nenaudojami, kaip nustatyta šiose taisyklėse buitiniai elektros laidai turėtų būti variniai.!

Štai įdomus faktas! Nedaug kas žino, kad prieš pat aliuminio laidus Stalino laikais butuose buvo naudojami variniai laidai.

Aliuminio laidų privalumai ir trūkumai

Pagrindiniai aliuminio elektros instaliacijos privalumai:

  1. Mažas svoris: Aliuminio tankis yra mažesnis, todėl ir svoris mažesnis. Paprastiems tinklams, kuriuose yra daug kabelių, bet mažos apkrovos, tai yra patogus privalumas.
  2. Mažos išlaidosAliuminis yra kelis kartus pigesnis už varį, todėl gaminiai iš šios medžiagos taip pat yra pigūs.
  3. atsparumas oksidacijaiIlgas tarnavimo laikas ir atsparumas oksidacijai, jei neturi sąlyčio su aplinka.

Šios medžiagos trūkumai yra šie:

  1. Mažas elektrinis laidumas - Aliuminis turi didelę varžą ir, praleidžiant per jį elektros srovę, įkaista. Elektros taisyklės ir reglamentai neleidžia naudoti tokių kabelių buitiniuose įrenginiuose, kai laidininko skerspjūvis yra mažesnis nei 16 mm².
  2. Prastas ryšys - Dėl oksidacijos procesų ir šildymo/šaldymo ciklų aliuminio kabelių jungtys palaipsniui genda, todėl gali atsirasti laidų gedimų arba trumpųjų jungimų.
  3. Trapūs laidininkai - tokie kabeliai lengvai lūžta, kai yra kaitinami, todėl taip pat labai dažnai atsiranda gedimų.

Varinių laidų privalumai ir trūkumai

Varis yra patvirtintas ir plačiai naudojamas elektros instaliacijai gyvenamuosiuose ir pramoniniuose pastatuose. Dėl savo elektrinių savybių jis lenkia daugelį medžiagų ir nusileidžia tik sidabrui.

Varinių kabelių privalumai:

  1. Didelis elektrinis ir šiluminis laidumas - Varis turi palyginti mažą varžą ir efektyviai praleidžia elektros srovę, pasižymi dideliu naudingumo koeficientu, o tinkamai parinktas kabelio skerspjūvis labai neįkaista.
  2. Atsparumas korozijai - variniai laidininkai gali veikti bet kokiomis darbo ir aplinkos sąlygomis, ilgai tarnauja ir praktiškai nerūdija.
  3. Atsparus mechaniniam poveikiui - Variniai elektros kabeliai yra tvirti, plastiški ir lankstūs.
  4. lankstus ir lengvai montuojamas - Variniai kabeliai yra labai lankstūs, juos lengva pakreipti kampu ir prijungti prie kištukinių lizdų ir jungiklių.

Pagrindinis vario trūkumas yra jo didelės išlaidos. Tačiau svarbu nepamiršti, kad atliekant tokį sudėtingą darbą kaip elektros instaliacija, labai svarbu užtikrinti saugumą ir ilgaamžiškumą. Todėl, nepaisant kainos, variniai laidai greitai atsiperka ir, jei tinkamai naudojami, labai ilgai tarnauja be remonto ar gedimų.

Vario ir aliuminio laidų palyginimas - kuris laidas geriausias

Ar verta keisti senus aliuminio laidus?

Atsakymas į šį klausimą yra neabejotinas ir vienareikšmis: taip, verta! Naudoti senus aliuminio laidus yra ne tik neefektyvu, bet ir nesaugu, nes jie neatitinka šiuolaikinių elektros apkrovų. Be to, pagal PUE, aliuminio laidai negali būti naudojami montuojant namo elektros instaliacija. Todėl, jei yra galimybė keisti laidus, verta juos keisti į varinius, tinkamai apskaičiuotus, dydžių nustatymas skerspjūvis ir elektros kabelių skaičius.

Elektros instaliacijos darbai - tai atvejis, kai negalima taupyti medžiagų kokybei. Žmonių saugumas ir tinkamas elektros prietaisų veikimas namuose priklauso nuo tinkamai parinktų ir apskaičiuotų medžiagų.

Jei nuspręsite palikti senąją elektros instaliaciją, turėtumėte pertvarkyti skirstomąjį skydą, apriboti galią ir apsaugoti kiekvieną liniją, kad ji neviršytų 16 A (kad nereikėtų nerimauti dėl perkaitimo ir gaisro bet kuriuo metu).

Nors variniai laidai yra gerokai brangesni už aliuminio laidus, ilgainiui jie atsiperka ir nesukelia problemų naudotojui.

Susiję straipsniai: